Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Kral Tantalos Efsanesi – İzmir

Kral Tantalos Efsanesi – İzmir Kral Tantalos, Yamanlar Dağı’ nda oturan İzmir Kralı ve Zeus’ un oğluymuş. Kral Tantalos’un bir oğlu bir de kızı varmış. Oğlunun adı “ Pelops”, kızının

 1. #1
  Kral Tantalos Efsanesi – İzmir


  Kral Tantalos, Yamanlar Dağı’ nda oturan İzmir Kralı ve Zeus’ un oğluymuş. Kral Tantalos’un bir oğlu bir de kızı varmış. Oğlunun adı “ Pelops”, kızının adı ise “ Niobe” imiş. Tantalos ölümlü insanlar arasında tanrılarla beraber yemek yiyebilen tek insanmış.

  Kral Tantalos tanrılara büyük bir kin duyarmış. Onları yamyam durumuna düşürmek için oğlunu bile kurban etmeye razıymış. Tantalos, bir gün tanrıları ziyafete çağırmış. Oğlunun etini kestirerek pişirtmiş ve ziyafette tanrılara oğlunun etini sunmuş. Tanrılar, önlerine gelen etin ne olduğunu anlayarak, masadan tiksinerek kalkmışlar. Tanrılar, Tantalos’a öyle bir ceza vermeye karar vermişler ki, onun nasıl bir ceza alacağını duyacak olan tüm insanlar korkarak artık tanrıları aşağılamaktan çekineceklermiş.Tanrıları küçük görüp onları sınamaya kalkan Tantalos’a verilen ceza dünyanın her yerinde ‘’Tantolos İşkencesi’’olarak anılacakmış.

  Tantalos, Cehennem’e gönderilmiş. Diz boyu berrak sularda durduğu ve susadığı halde su içmek için eğilinckaragol tantalos efsanesi 300x217 Kral Tantalos Efsanesi İzmire su toprağın içine çekiliyormuş. Başının üzerine üzümler, armutlar, narlarla yüklü ağaç dalları uzanıyormuş. Yemişleri koparmak için elini uzattığında rüzgar, dalı yükseklere üflüyormuş. Tantalos yiyeceklere bir türlü ulaşamıyormuş. Su ve yiyecek bakımından bolluk içinde yaşayan Tantalos, sonsuza kadar aç ve susuz kalmaya mahkum olmuş.

  Bir inanışa göre, Kral Tantalos’ un gönderildiği bu yer daha sonra bir göl haline gelerek Tantalos Gölü diye anılmış. Söylenceye göre Yamanlar Dağı’ ndaki Karagöl, Tantalos Gölü’ dür. Tantalos’un mezarı da bugün Bayraklı yamaçlarından birinde bir taş yığıntısı halindedir.

 2. Kullanıcı

  #2
  Teşekkürler.
  Muhammed_Ali_Clay

Benzer Konular

 1. Demir Demirkan - Köle Kral
  Konu Sahibi Beste Forum Yerli Şarkı Sözleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06-22-2014, 08:33 PM
 2. Kral Meyvesi ile kilolarınıza veda edin
  Konu Sahibi Beste Forum Form ve Diyet
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06-14-2014, 12:14 AM
 3. Demet Akalın - Taçsız Kral
  Konu Sahibi erhan1907 Forum Yerli Şarkı Sözleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06-06-2014, 07:16 PM
 4. Yılmaz Güney Biyografisi- ÇİRKİN KRAL
  Konu Sahibi Ömrü Hüzün Forum Dizi, Film ve Sinema
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06-04-2014, 01:23 PM
 5. En Kral Damar Sözler 2014
  Konu Sahibi Ömrü Hüzün Forum Sözler, Yazılar ve Mesajlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05-29-2014, 08:26 PM

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
   vBulletin® ,Jelsoft Enterprises Ltd. Copyright © 2017